این مورد را ارزیابی کنید

ویزای لاتاری آمریکا یکی از ویزاهای مهاجرتی در آمریکا است که با کد DV شناخته میشود. DV مخفف Diversity Visa به معنای ویزای گوناگونی یا ویزای تنوع نژادی است. هدف از اضافه کردن این برنامه مهاجرتی در قانون ملیت و مهاجرت آمریکا، حفظ تنوع نژادی مردم آمریکا بود.

ظرفیت سالانه لاتاری

مانند اکثر ویزاهای آمریکا، سقف صدور ویزا در هر سال برای ویزای لاتاری یا برنامه لاتاری نیز وجود دارد. مطابق قانون ملیت و مهاجرت، سالانه 55000 ویزا برای این برنامه اختصاص داده شده است.

سهم ایران از ویزای لاتاری آمریکا

مطابق دستورالعمل برنامه لاتاری گرینکارت آمریکا، هیچ کشوری نمیتواند بیش از 7% از سهم سالانه ویزاهای لاتاری را به خودش اختصاص دهد. یعنی سقف سهمیه ایرانیان از ویزای لاتاری 3850 ویزا است. البته تا لاتاری 2020 سهم هر کشور حد اکثر 3500 ویزا بود زیرا 5000 ویزا از 55000 ویزا خرج برنامه NACARA میشد و فقط 50000 ویزای لاتاری برای هر سال موجود بود.

تاریخچه لاتاری

این برنامه از سال 1990 آغاز شد و تا سال 2011، درخواست این ویزا به صورت کاغذی با سرویس های پستی به آمریکا ارسال میشد. در سال 2012 برای اولین بار این برنامه به صورت الکترونیکی از طریق وب سایت رسمی وزارت امورخارجه آمریکا در دسترس متقاضیان قرار گرفت. برنامه لاتاری 2019 که ثبت نام آن در 2017 انجام شد، ثبت نام ها به دلیل خرابی دیتابیس وزارت امور خارجه آمریکا حذف شد و متقاضیان دوباره به ثبت نام لاتاری دعوت شدند و تنها دوره ای بود که ثبت نام لاتاری نزدیک دو ماه به طول انجامید و از حالت عادی خارج شد. در لاتاری 2021 که ثبت نام آن در سال 2019 انجام شد، ویزاهای برنامه NACARA نیز به سهمیه کشورها اضافه شد و شانس دریافت ویزا افزایش یافت.

الزامات برای ثبت نام لاتاری

 • مدرک تحصیلی لازم برای ثبت نام لاتاری
  برای ثبت نام لاتاری باید در زمان ثبت نام حداقل تحصیلاتی معادل دیپلم آمریکا داشته باشید. دیپلم آمریکا دوازده ساله است. معادل دیپلم آمریکا، میتوان دیپلم نظام قدیم را نام برد، برای نظام جدید که دیپلم یازده ساله ارائه میداد با یک سال تحصیل در دانشگاه یا اخذ مدرک پیش دانشگاهی، شما حائز شرایط هستید.
 • میزان سابقه شغل لازم برای ثبت نام
  در صورتی که دیپلم دوازده ساله ندارید نگران نباشید، شرط جایگزین وجود دارد. اگر طی 5 سال گذشته دو سال سابقه کار در مشاغلی دارید که آن مشاغل در سایت Onetonline.com دارای امتیاز SVP 7 به بالا باشند، شما حائز شرایط هستید و دیگر برای ثبت نام لاتاری نیاز به مدرک دیپلم ندارید.
 • کشورهای مجاز برای ثبت نام لاتاری

  با توجه به اینکه این برنامه برای حفظ تنوع نژادی کشور آمریکا است، اتباع کشورهایی که در پنج سال گذشته بیش از 50000 ویزای مهاجرتی آمریکا را دریافت کردند مانند کانادا و هند و چین، مجاز به شرکت در این برنامه نیستند. خبر خوب اینکه فعلا ایران در لیست کشورهای مجاز برای ثبت نام لاتاری است.

 • حداقل سن لازم برای ثبت نام لاتاری 
  ثبت نام لاتاری آمریکا شرط سنی ندارد. اما شرط اول یعنی داشتن دیپلم دوازده ساله در عمل اجازه ثبت نام به سنین پایین را نمیدهد.

 مدارک لازم برای ثبت نام لاتاری

 • پاسپورت
  فقط برای متقاضی اصلی پاسپورت معتبر مورد نیاز است.
 • عکس پرسنلی
  برای تمام اعضای خانواده عکس مناسب لاتاری به صورت دیجیتالی نیاز دارید.
 • فرم ثبت نام لاتاری
  برای هر ثبت نام نیاز به تکمیل یک فرم 5501 دارید

اطلاعات مورد نیاز ثبت نام لاتاری

 • اطلاعات هویتی متقاضی مطابق پاسپورت
 • اطلاعات هویتی متقاضی مطابق شناسنامه
 • آدرس پستی متقاضی
 • آدرس محل زندگی فعلی
 • میزان تحصیلات
 • وضعیت تاهل متقاضی
 • ایمیل و شماره تماس
 • اطلاعات هویتی همسر مطابق شناسنامه
 • اطلاعات هویتی فرزندان زیر 21 سال و مجرد مطابق شناسنامه

نکته اینکه در صورتی که یک فرد در ثبت نام لاتاری انتخاب شود، با همسر و فرزندان زیر 21 سال که ازدواج نکرده اند به آمریکا مهاجرت میکند و همگی به محض ورود به آمریکا گرین کارت دریافت میکنند.

مزایای ثبت نام لاتاری

شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه به برنده لاتاری خانه و زندگی اهدا خواهد شد. اینها کذب است. یک برنده لاتاری بعد از ورود به آمریکا گرین کارت دریافت میکند. برنده لاتاری و تمام اعضای خانواده اش ( همسر و فرزندان زیر 21 سال مجرد ) اجازه کار، تحصیل، زندگی، خرید و فروش و اقامت آمریکا را دارند.

از ثبت نام لاتاری تا شهروندی آمریکا

برای اینکه درخواست شهروندی یا پاسپورت آمریکا را بدهید باید اقلا پنج سال منتظر بمانید. طی این پنج سال شما اجازه کار و فعالیت و تحصیل را مانند یک شهروند آمریکایی دارید، فقط حق رای ندارید و برای مسافرتهایتان باید با پاسپورت ایرانیتان تردد کنید. پس از پنج سال درخواست شهروندی را تقدیم اداره مهاجرت آمریکا خواهید کرد و به محض دریافت شهروندی، شما یک آمریکایی با حقوق یک آمریکایی خواهید بود.

فرمان بن ترامپ

با فرمان ریاست جمهوری 9645 که به Travel Ban یا فرمان بن ترامپ مشهور است، صدور ویزا برای ایرانیان بسیار سخت شده است. اما خبر خوب اینکه کسانی که از طریق حامی مهاجر ثبت نام لاتاری میکنند، در صورتی که برنده لاتاری شوند، با همراهی حامی مهاجر از ابلاغ ترامپ معاف خواهند شد.

خواندن 11843 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 23 ارديبهشت 1399 ساعت 09:35
محتوای بیشتر در این بخش: شرایط لازم برای ثبت نام لاتاری »

نتایج لاتاری 2022 اعلام شد

زمان باقی مانده تا ثبت نام لاتاری 2023

165روز5ساعت12دقیقه9ثانیه

نظرات مشتریان حامی مهاجر