Rate this item
 
به‌دنبال ارزان‌ترین و آسان‌ترین راه مهاجرت به آمریکا هستید؟!
هر ساله، لاتاری گرین کارت آمریکا توجه و آرزوهای بسیاری از افرادی را که به ساخت آینده‌ بهتر خود در ایالات متحده روی می‌آورند، به خود جلب می‌کند. جذابیت لاتاری آمریکا نه تنها در وعده‌ شروعی جدید، بلکه در فرصت‌های بزرگی است که ارائه می‌دهد، نهفته است. از دسترسی به آموزش و خدمات بهداشتی با کیفیت بالا تا اقتصاد رونق‌بخش و تنوع فرهنگی زنده، ایالات متحده به‌عنوان سرزمینی از امکانات بی‌پایان شهرت دارد.
 

لاتاری گرین کارت آمریکا چیست؟

برنامه ویزای تنوع نژادی (DV Lottery)، که به‌طور رسمی توسط کنگره تعریف شده است، به‌حداکثر 55,000 نفر از کشورهایی که در تاریخچه مهاجرت به آمریکا نقش کمتری داشته‌اند، امکان دریافت ویزای مهاجرتی (که با نام گرین کارت شناخته می‌شود) در هر سال می‌دهد.
هدف اصلی این برنامه، افزایش تنوع جمعیت مهاجر در ایالات متحده است. باتوجه به اینکه برخی کشورها تاکنون در میزان مهاجرت به ایالات متحده شرکت کمتری داشته‌اند، این برنامه طراحی شده است تا به مهاجران از این کشورها فرصتی بدهد تا به آمریکا مهاجرت کرده و شانسی برای زندگی بهتر در این کشور داشته باشند.
در ایران، این برنامه به‌عنوان "لاتاری آمریکا" معروف است و هر ساله بسیاری از افراد شرکت می‌کنند، اما تنها تعداد محدودی از آن‌ها برنده می‌شوند.
کارت سبز (Green Card) که به‌طور رسمی به آن "کارت اقامت دائم" نیز گفته می‌شود، به برنده‌ خوش‌شانس تقریبا تمامی حقوقی را که یک شهروند آمریکا دارد، می‌دهد.


چه کسانی می‌توانند در لاتاری گرین کارت آمریکا شرکت کنند؟

هر فردی که در یکی از کشورهای موجود در لیست کشورهای مشمول شرکت در لاتاری به دنیا آمده باشد، می‌تواند در لاتاری گرین کارت آمریکا شرکت کند. برای شرکت در قرعه‌کشی، این افراد باید حداقل 12 سال تحصیل رسمی در مقاطع ابتدایی و متوسطه داشته باشند.
متقاضیانی که مدرک تحصیلی زیر دیپلم، دیپلم فنی و حرفه ای و هنرستان و یا دیپلم بزرگسالان دارند باید حداقل دو سال سابقه کار حرفه‌ای را داشته باشند که در 5 سال گذشته کسب شده و برای کسب آن حداقل دو سال آموزش مورد نیاز بوده باشد. این سابقه کار باید در 5 سال گذشته بوده و به تازگی کسب شده باشد.

جدول زمانی لاتاری آمریکا
برندگان قرعه‌کشی گرین کارت معمولا 7 ماه پس از ثبت‌نام در قرعه‌کشی مطلع می‌شوند. پس از انتخاب، زمان لازم برای برگزاری مصاحبه و دریافت ویزای شما ممکن است تا 14 ماه طول بکشد. البته این زمان به تناسب زمانی که برای درخواست ویزا اقدام می‌کنید، متغیر است.
به‌عنوان مثال، اگر در دوره ثبت‌نام لاتاری گرین کارت سال 2025 (اکتبر-نوامبر 2023) درخواست خود را ثبت کرده باشید، برندگان در ماه می 2024 اعلام می‌شوند. شما فقط در سال مالی 2025 (از 1 اکتبر 2024 تا 30 سپتامبر 2025) می‌توانید برای ویزای خود درخواست دهید.
هر چه زودتر در طول آن سال درخواست خود را ارسال کنید، زودتر برای مصاحبه و دریافت ویزای خود برنامه‌ریزی خواهید شد.
وقتی که به‌عنوان برنده لاتاری، ویزای خود را دریافت می‌کنید، باید پیش از تاریخ انقضای ویزای‌تان وارد ایالات متحده شوید. تاریخ انقضای ویزای تنوع نژادی معمولا تا 6 ماه پس از تاریخ صدور آن است. به‌عبارت دیگر، شما باید درون این بازه زمانی وارد آمریکا شوید تا ویزای‌تان معتبر باقی بماند و مشکلی در ورود به کشور به وجود نیاید.


سهم ایران از ویزای لاتاری آمریکا

برنامه لاتاری گرین کارت سالانه 55000 ویزای تنوع نژادی را به شهروندان کشورهای مختلف ارائه می‌دهد. هر کشور میزان محدودی از این ویزاها را دریافت می‌کند و سهم هر کشور حداکثر 7 درصد است. به‌عنوان نمونه، سهم ایران در این برنامه بیش از 6 درصد است، به‌این معنی که بیش از 3000 ویزای لاتاری برای ایرانیان در نظر گرفته می‌شود. این تعداد ممکن است با توجه به شرایط مختلف، مانند تغییرات سیاسی در آمریکا، متغیر باشد.


آیا برای افزایش احتمال برنده شدن در لاتاری، هر فرد می‌تواند در هر دوره ثبت‌نام را دو بار انجام دهد؟

خیر، هر فرد فقط یک فرصت برای شرکت در لاتاری آمریکا دارد و نباید بیش از یک بار ثبت‌نام کند. وزارت امور خارجه از فناوری‌های پیشرفته برای تشخیص ثبت‌نام‌های چندگانه استفاده می‌کند. در صورت تشخیص بیش از یک ورودی از هر فرد، آن فرد از شرکت در قرعه‌کشی منع و درخواست او باطل خواهد شد.
 

اگر با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده باشم یا عضو دیگری از خانواده‌ام در آمریکا باشد، آیا می‌توانم در لاتاری شرکت کنم؟

در صورتی که با شهروند آمریکایی ازدواج کرده باشید، دیگر نیازی به شرکت در لاتاری آمریکا ندارید چرا که می‌توانید از طریق درخواست گرین کارت مبتنی بر ازدواج به ایالات متحده مهاجرت کنید و این معمولا راهی سریع‌تر و موثرتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ویزای ازدواج آمریکا مراجعه کنید.
اما اگر عضوی از خانواده‌تان در آمریکا است که می‌تواند اسپانسر گرین کارت شما شود، شرکت در لاتاری می‌تواند در مواقعی که دسته‌بندی‌های مهاجرتی مبتنی بر خانواده زمان‌بر هستند، مفید باشد و به‌شما امکان ورود سریع‌تر به ایالات متحده را فراهم کند.


آیا حداقل سنی برای درخواست در لاتاری وجود دارد؟

به‌طور کلی، سن مجاز برای ثبت‌نام لاتاری، بالای 18 سال است. با این حال، برای معتبر بودن درخواست، نیاز به تحصیلات دبیرستانی یا تجربه کاری در شرایط خاصی وجود دارد. اکثر افراد زیر 18 سال این نیازها را برآورده نمی‌کنند، بنابراین قادر به شرکت مستقیم نیستند و می‌توانند زیر مجموعه والدین خود ثبت‌نام کنند.


آیا افراد متاهل می‌توانند بصورت جداگانه در لاتاری ثبت نام کنند؟

بله، آقا یا خانم می‌تواند بصورت جداگانه در لاتاری آمریکا ثبت‌نام کنند. اگر یکی از آنها برنده شود، همسر دیگر به‌عنوان وابسته شناخته می‌شود و می‌تواند گرین کارت آمریکا را دریافت کند. در واقع این یک نوع ثبت‌نام دو شانسه است.
 

خلاصه کلام

ورود به قرعه‌کشی ویزای تنوع نژادی (DV) مانند ورود به‌هر قرعه‌کشی دیگری است، به‌این معنی که احتمال برنده‌شدن در آن زیاد نیست. اما اگر شانس خوبی داشته باشید، می‌تواند یک راه برای ورود به ایالات متحده باشد، حتی اگر هیچ خانواده یا ارتباط شغلی در آنجا نداشته باشید.
با این حال، باید توجه داشت که احتمال برنده‌شدن در این قرعه‌کشی بسیار کم است و بسیاری از افرادی که شرکت می‌کنند، بدون برنده شدن از آن خارج می‌شوند. بنابراین، علاوه بر شانس، باید آمادگی مالی و زمانی مناسبی داشته باشید تا در صورت برنده شدن، بتوانید هزینه‌های مهاجرت و استقرار در ایالات متحده را تأمین کنید.
 

 

Read 13416 times Last modified on Saturday, 09 September 2023 11:59

نتایج لاتاری 2024 اعلام شد

زمان باقی مانده تا ثبت نام لاتاری 2025

32روز5ساعت12دقیقه9ثانیه

نظرات مشتریان حامی مهاجر