Rate this item

بسیاری گمان می‌کنند که برنده شدن در قرعه‌کشی لاتاری، تضمینی 100 درصد برای دریافت ویزا است. اما اینطور نیست. متاسفانه بسیاری در مرحله مصاحبه لاتاری در سفارت آمریکا رد می‌شوند. بنابراین قبل از انجام مصاحبه بایستی با شرایط مصاحبه لاتاری آشنا شوید. همچنین خود را با سوالات متداولی که ممکن است از شما پرسیده شود، آماده کنید.

ما در این مقاله سعی کرده‌ایم یک راهنمای جامع و کامل برای موفقیت در مصاحبه سفارت آمریکا ارائه دهیم. بنابراین پس از مطالعه متن زیر با نکات مهم قبل از مصاحبه، پرسش‌های متداول، نکات مهم حین مصاحبه و بهترین کشور برای انجام مصاحبه لاتاری، آشنا خواهید شد.

تعیین وقت مصاحبه لاتاری آمریکا

تمامی سفارت‌های آمریکا تمامی متقاضیان دریافت ویزای لاتاری را موظف به انجام مصاحبه حضوری می‌داند. برخلاف بسیاری از کشورها که مصاحبه کنسولی ندارند و تنها با ارسال مدارک و انگشت‌نگاری، ویزا صادر می‌کنند. بنابراین تمامی برندگان لاتاری موظف هستند، فرم DS-260 را تکمیل نمایند. سپس مرکز کنسولی کنتاکی که به KCC معروف است، محل و زمان مصاحبه را مشخص می‌کند.

نکات مهمی که بایستی قبل از مصاحبه لاتاری در سفارت آمریکا رعایت کنیم

مراحلی که باید قبل از زمان مصاحبه لاتاری آمریکا رعایت کنید:

  • اطلاعات خود را در سایت state.gov چک کنید.
  • تمامی دستورالعمل‌هایی که سفارت آمریکا برای مصاحبه ویزا منتشر کرده است را بررسی کرده و به خاطر بسپارید.
  • برای خود و افراد خانواده‌تان که به‌عنوان زیر مجموعه شما در لاتاری برنده شده‌اند، گواهی معاینه پزشکی (مدیکال ویزا) تهیه نمائید.
  • مدارک مورد نیاز خود و خانواده‌تان را جمع‌آوری و دسته‌بندی کنید.
  • هزینه ویزا را قبل یا در هنگام مصاحبه پرداخت نمائید. (زمان دقیق پرداخت هزینه ویزا توسط سفارتی که مصاحبه در آن انجام می‌گیرد، تعیین می‌شود)

مدیکال ویزا چیست و چگونه بایستی تهیه شود؟

دریافت گواهی تست پزشکی برندگان لاتاری یکی از الزاماتی است که بایستی برای دریافت ویزای لاتاری انجام ‌شود. مدیکال ویزا یک گواهی معاینه و آزمایشات پزشکی است که صدور آن به عهده پزشکان معتمد سفارت آمریکا است. متاسفانه درحال‌حاضر در کشور ایران هیچ پزشک معتمد سفارت آمریکا وجود ندارد. بنابراین ایرانیان مجبورند به کشورهایی همچون ارمنستان، ترکیه و امارات مراجعه کنند. توجه داشته باشید که فرایند دریافت گواهینامه مدیکال ویزا حتما بایستی قبل از زمان انجام مصاحبه انجام شود.

چه مدارکی برای مصاحبه لاتاری مورد نیاز است؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای لاتاری در همه سفارت‌های آمریکا یکسان است. حتما در زمان مصاحبه همه این مدارک را همراه داشته باشید. لیست مدارک مورد نیاز در مقاله مدارک لازم برای مصاحبه لاتاری در دسترس است. همچنین اگر مدرک جدیدی دارید که به KCC ارائه نداده‌اید، حتما اصل و کپی آن را همراه خود داشته باشید. نسخه اصلی مدارک، بعد از انجام مصاحبه به شما برگردانده می‌شود. اما سفارت نسخه کپی آن را برای درج در پرونده نزد خود حفظ خواهد کرد.

هزینه ویزای لاتاری آمریکا چقدر است؟

هزینه ویزای لاتاری 330 دلار برای هر شخص تعیین شده که غیرقابل استرداد است. این هزینه تنها بخسی از هزینه‌های برنده لاتاری گرین کارت است. بنابراین اگر موفق به دریافت ویزا نشوید نیز این مبلغ برگشت داده نمی‌شود. همچنین بایستی قبل از تاریخ مصاحبه این هزینه به حساب سفارت واریز شود. البته برخی از سفارت‌ها و کنسولگری‌های آمریکا هزینه‌ ویزای لاتاری را در روز مصاحبه دریافت می‌کنند. پس برای اطلاع از زمان دقیق واریز هزینه لاتاری، بایستی دستورالعمل سفارتی که در آن قرار است مصاحبه انجام دهید را مطالعه کنید.

مصاحبه لاتاری آمریکا به چه زبانی است؟

همانطور که می‌دانید میزان تسلط بر زبان انگلیسی در ثبت‌نام قرعه‌کشی لاتاری اهمیت ندارد. بنابراین در میان برندگان لاتاری ممکن است افرادی باشند که سطح زبان انگلیسی آنان بسیار پایین است. به ‌همین دلیل است که برندگان لاتاری همواره درباره زبان مصاحبه در سفارت آمریکا سوال می‌پرسند.

خبر خوب اینکه امکان انجام مصاحبه به زبان فارسی برای ایرانیان وجود دارد. بنابراین قبل از شروع جلسه، افسر پرونده از شما می‌پرسد که به چه زبانی می‌توانید صحبت کنید؟ درصورتیکه زبان فارسی را انتخاب نمائید، کل روند مصاحبه به زبان فارسی انجام می‌شود. البته توجه داشته باشید درحال‌حاضر این امکان تنها در سفارت‌های آمریکا در کشورهای ترکیه، امارات و ارمنستان وجود دارد.

بهترین سفارت‌ برای مصاحبه لاتاری آمریکا

ایرانیانی که در قرعه‌کشی لاتاری برنده شدند بایستی برای انجام مصاحبه به یک کشور ثالث مراجعه کنند. چراکه آمریکا هیچ روابط دیپلماتیکی با ایران ندارد. بنابراین  معمولا سفارت آمریکا در شهرهای ابوظبی، آنکارا و ایروان بهترین گزینه هستند. این سفارت‌ها فاصله کمی با ایران دارند و امکان انجام مصاحبه به زبان فارسی نیز وجود دارد.

مزایا و معایب مصاحبه لاتاری در ابوظبی

یکی از بهترین گزینه ایرانیان برای انجام مصاحبه لاتاری، کشور امارات و شهر ابوظبی است. این کشور فاصله نزدیکی با ایران دارد و اکثر شهروندان آن به زبان انگلیسی مسلط هستند. همچنین سفارت آمریکا در ابوظبی بسیار بزرگ و دارای امکانات قابل توجهی است. بنابراین تمامی فرایند صدور ویزا با سرعت انجام می‌شود.

یکی از معایب این سفارت هزینه‌های سفر و اقامت است. چراکه ایرانیان بایستی برای ورود به کشور امارات هزینه ویزا پرداخت کنند. همچنین بسیاری شهر دبی را برای اقامت انتخاب می‌کنند و هزینه اقامت در این شهر به مراتب بیشتر از شهرهای آنکارا و ایروان است.

مزایا و معایب مصاحبه لاتاری در آنکارا

یکی دیگر از گزینه‌های مطرح ایرانیان برای انجام مصاحبه لاتاری، سفارت آمریکا در آنکارا است. برای سفر به آنکارا هیچ نیازی به دریافت ویزا نیست. همچنین پروازهای متعددی به این مقصد از ایران انجام می‌شود. علاوه‌بر این، امکان سفر زمینی به آنکارا برای ایرانیان فراهم است. مهمتر از همه، این سفارت در سالهای اخیر عملکرد متوسطی در صدور ویزا داشته است.

از جمله معایب سفارت آمریکا در آنکارا، وجود تنها یک مرکز مدیکال ویزا در این شهر است. بنابراین معمولا انجام کارهای مربوط به گواهینامه پزشکی زمان‌بر خواهد بود.

مزایا و معایب مصاحبه لاتاری در ایروان

کشور ارمنستان و شهر ایراوان فاصله نزدیکی با ایران دارد. بنابراین ایرانیان می‌توانند از طریق راه‌های زمینی به این شهر رفت و آمد کنند. همچنین هزینه اقامت در آن بسیار به‌صرفه است و امکان سفر بدون ویزا برای ایرانیان فراهم است.

ساختمان سفارت آمریکا در ایروان بسیار کوچک است. همچنین درحال حاضر فقط یک مرکز مدیکال در این شهر وجود دارد. به‌دلیل هزینه پایین اقامت در ارمنستان بسیاری از ایرانیان این سفارت را انتخاب می‌کنند. بنابراین معمولا فرایند صدور ویزا بسیار کند و با سرعت پایین است.

سوالات متداول در مصاحبه سفارت آمریکا

عمده سوالاتی که افسر سفارت از شما خواهد پرسید، مربوط به اطلاعات فرم DS-260 می‌باشد. بنابراین منتظر سوالات تعجب‌آور و غیرمنتظره نباشید. همه مصاحبه‌ها طبق یک الگوی استاندارد انجام می‌گیرد. عمده سوالات حول موضوعات زیر است:

  • اطلاعات تحصیلی
  • اطلاعات شغلی
  • روابط خانوادگی
  • خدمت سربازی (برای آقایان)
  • تعداد اقوام و آشنایان در آمریکا

علاوه‌بر سوالاتی که حول موضوعات بالا از شما پرسیده می‌شود، سوالات دیگری نیز وجود دارد که شامل دلایل مهاجرت به آمریکا، سوابق سفر، میزان درآمد سالیانه و سوابق کیفری است.

نکاتی که باید در حین مصاحبه سفارت آمریکا رعایت کنید

زمان مصاحبه در سفارت آمریکا معمولا بسیار کوتاه است. چون تعداد متقاضیان زیاد و وقت رسیدگی بسیار کم است. البته هیچ زمان دقیقی برای مصاحبه نمی‌توان تخمین زد. ممکن است برخی از جلسات حداکثر 20 دقیقه به طول بکشد. اما مواردی نیز اتفاق افتاده است که تا یک ساعت ادامه داشته است.

دقت داشته باشید که پاسخ شما به هر سوال بایستی کوتاه و دقیق باشد. از زیاده‌گویی بپرهیزید و دقیقا به سوال مدنظر افسر سفارت پاسخ دهید. همچنین آراسته باشید و از جملات رسمی و مودبانه استفاده کنید. مهمتر از همه، هرگز صحبت‌های افسر سفارت را قطع نکنید.

در جریان مصاحبه باید به افسر سفارت ثابت کنید که در صورت رد ویزا متضرر خواهید شد. همچنین بایستی دارای مهارت و تحصیلاتی باشید که برای کشور آمریکا مفید است. علاوه‌بر این، داشتن سابقه کار با نهادهایی که برای خاک آمریکا تهدید به شمار می‌آید، موجب رد ویزا می‌شود.

سخن پایانی

بزرگترین نگرانی برندگان لاتاری و متقاضیان ویزای ایالات متحده آمریکا، شرایط مصاحبه در سفارت آمریکا و نگرانی از سوالات احتمالی است. در این مقاله تلاش کرده‌ایم به مهمترین ابهامات پاسخی مناسب و درخور دهیم. اما تمامی شرایط جانبی مصاحبه به افسر سفارت بستگی دارد. چراکه مشخص نیست در هر سفارت با کدام افسر برخورد کنید. اگر می‌خواهید مصاحبه‌ای موفق‌تر همراه با استرس و نگرانی کمتری داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات ماک سفارتی حامی مهاجر استفاده کنید. ماک سفارتی شامل یک جلسه شبیه‌سازی مصاحبه ویزای آمریکا است که در این جلسه‌ها آمادگی و اعتماد به نفس کامل برای مصاحبه را کسب می‌کنید و شانس دریافت ویزای آمریکا، تا حد زیادی بالا خواهد رفت.

توجه داشته باشید که همراه داشتن وسایل اضافی نظیر تلفن همراه، فلش، دوربین، لوازم آرایش و دیگر موارد در داخل سفارت ممنون است. بنابراین تنها می‌توانید پوشه مدارک خود را همراه داشته باشید و سایر لوازم را بایستی درب سفارت به مامور مربوطه تحویل دهید. مهمتر از همه، تلاش کنید حداقل 30 دقیقه قبل از زمان مصاحبه در محل، حضور یابید. چراکه این کار استرس و نگرانی را کاهش و فرایند ورود به سفارت را سرعت می‌بخشد.

Read 20251 times Last modified on Saturday, 30 September 2023 07:27

نتایج لاتاری 2024 اعلام شد

زمان باقی مانده تا ثبت نام لاتاری 2025

32روز5ساعت12دقیقه9ثانیه

نظرات مشتریان حامی مهاجر