Rate this item

 ویزا بولتن چیست و چه کاربردی دارد؟ این سوالی است که همه برندگان لاتاری بدون استثناء باید جواب آن را بدانند. چون از طریق آن متوجه خواهند شد که پرونده مهاجرتی‌شان در چه تاریخی به جریان افتاده است و چه زمانی دعوت به مصاحبه می‌شوند. همچنین یک مرجع حیاتی برای کسانی‌ست که منتظر دریافت گرین کارت خود هستند. بنابراین بولتن ویزا راهی برای ردیابی فرایند صدور ویزا و انواع گرین کارت است. در این مقاله شما را با اصطلاحات و مفاهیم اصلی بولتن ویزا آشنا خواهیم کرد و آخرین بروز رسانی آن را خدمتتان ارائه می‌دهیم.

ویزا بولتن سال مالی 2024 منتشر شد

اولین شماره ویزا بولتن در سال مالی 2024 در ماه اکتبر امسال یعنی سال 2023 منتشر شد. در این شماره، کیس نامبرهایی که در اکتبر 2023 کارنت می‌شوند، مشخص شده است. جدول زیر آمار پرونده‌هایی که از کشور ایران در اکتبر 2023 به جریان می‌افتند را نشان می‌دهد.

گفتنی‌ست سال مالی لاتاری 2024 آمریکا از اول اکتبر 2023 آغاز می‌شود و در سی سپتامبر 2024 به اتمام می‌رسد. بنابراین در این تاریخ پرونده کلیه برندگان لاتاری 2024 برای همیشه بسته خواهد شد. در صورتی که برندگان آن نتوانند تا این تاریخ ویزا دریافت کنند، شانس خود را از دست می‌دهند و باید برای لاتاری سال بعد ثبت نام کنند.

 

منطقه

تعداد کیس نامبرهایی که کارنت خواهند شد

ایران

1750

 

مرجع و زمان انتشار ویزا بولتن

وزارت امور خارجه آمریکا هر ماه بولتن ویزا را در وبسایت خود منتشر می‎‌کند. پس از گذشت چند روز اداره شهروندی و مهاجرت آمریکا (USCIS) تحلیل و خلاصه‌ای از آن را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود قرار می‌دهد. این خلاصه و تحلیل به تمامی اتباع و متقاضیان مهاجرت به داخل خاک آمریکا کمک می‌کند تا راحت‌تر اطلاعات خود را در بولتن ویزا پیدا کنند. البته توجه داشته باشید که بولتن ویزا از اواسط ماه قبل به روز می‌شود. بنابراین نمودار ماه می در اوایل آوریل منتشر می‌شود و تمامی اطلاعات آن مربوط به ماه می است.

چه زمانی باید ویزا بولتن را چک کنیم؟

اگر برنده لاتاری شده‌اید و تمامی اقدامات لازم برای صدور درخواست ویزا را انجام داده‌اید، باید منتظر ویزا بولتن باشید. در واقع ویزا بولتن برای کسانی‌‌ منتشر می‌شود که فرم DS-260 را پر کرده‌اند و مدارک را به‌صورت آنلاین برای KCC فرستادند. در این صورت تمامی اطلاعات مربوط به تاریخ کارنت شدن پرونده و زمان مصاحبه شما در جداول مربوطه ویزا بولتن وجود دارد. البته ویزا بولتن مختص برندگان لاتاری نیست و سایر انواع ویزاهای مهاجرتی آمریکا را شامل می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید نحوه صدور درخواست ویزا برای برندگان لاتاری چیست مقاله راهنمای تکمیل فرم DS-260 را بخوانید. 

اصطلاحات رایج در ویزا بولتن

  •   به جریان افتادن پرونده (current): یکی از اصطلاحات رایج در بولتن ویزا "current"  است که با علامت “C” نمایش داده می‌شود. این اصطلاح در مواردی به کار می‌رود که پرونده فرد در سفارت آمریکا به جریان افتاده است و برای هر پرونده‌ای هر ماه تغییر می‌کند.

  •  تاریخ اولویت (priority date): این اصطلاح به معنای وضعیت شما در صف دریافت گرین کارت است. در واقع هر زمان که سازمان خدمات شهروندی و مهاجرت آمریکا فرم درخواست I-130 را دریافت کرد، شما را در صف منتظران دریافت گرین کارت قرار می‌دهد.

  • تاریخ قطع (cut-off date): تاریخ قطع در جداول مربوط به ویزای خانوادگی و ویزای اشتغال استفاده می‌شود و کاربردی برای برندگان لاتاری ندارد.

  • منطقه :(Chargebility area) این اصطلاح به کشور محل تولد متقاضی گرین کارت اشاره دارد. چون سهمیه سالیانه گرین‌کارت‌هایی که هر ساله صادر می‌شود با توجه به کشور محل تولد است.

  • خویشاوندان نزدیک (Immediate relative) : این اصطلاح برای وابستگانی که اطلاعات‌شان در فرم ثبت‌نام لاتاری به‌عنوان زیر مجموعه ثبت شده‌ است، اشاره دارد. گفتنی‌ست منظور از وابستگان همسر، والدین یا فرزند مجرد (زیر 21 سال) فرد متقاضی مهاجرت به آمریکا است.

ویزا بولتن دارای چند بخش است؟

ویزا بولتن دارای دو بخش است. یک بخش به تاریخ‌های اقدام نهایی (final action dates) اختصاص دارد که شامل متقاضیان گرین کارت در داخل خاک آمریکا می‌شود. بخش دیگر تاریخ‌های تشکیل پرونده (dates for filing) را مشخص می‌کند که برای متقاضیان گرین کارت در خارج از آمریکا است.

بخش تاریخ‌های تشکیل پرونده، مراحل پرونده و زمان ارسال درخواست به مرکز ملی ویزا (NVC) را نشان می‌دهد. همچنین 1 الی 10 ماه زودتر از بخش تاریخ اقدام نهایی اعلام می‌شود. چون کسانی‌که خارج از خارج آمریکا هستند بتوانند درخواست خود را زودتر ثبت کنند. بنابراین اگر خارج از آمریکا هستید بایستی به جدول Dates for filing رجوع کنید و Final action dates مخصوص افراد داخل خاک آمریکا است.

نحوه خواندن جداول ویزا بولتن

قبل از هر کاری بایستی تاریخ اولویت و نوع ویزای درخواستی خود را مشخص کنید. تاریخ اولویت در زمان ارسال درخواست ویزا به USCIS مشخص می‌شود. سپس روی دکمه ویزا بولتن جاری (Current visa bulletin) کلیک کنید. اگر داخل خاک آمریکا هستید به جدول Final action dates و اگر خارج از آمریکا حضور دارید به جدول Dates For Filling Chart مراجعه کنید. در ادامه تاریخ اولویت خود را با تاریخ فهرست شده در دسته بندی جدول مقایسه کنید. اگر تاریخ اولویت قبل از تاریخ ذکر شده در جدول باشد، ویزای مهاجرت شما در دسته ویزاهای جاری قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

برندگان لاتاری لازم است که از آخرین به روزسانی ویزا بولتن با خبر باشند. چراکه سریعتر مطلع می‌شوند که چه زمانی برای درخواست ویزا یا گرین کارت اقدام کنند و زمان دقیق مصاحبه چه هنگام است. بنابراین می‌توانند فرایند جریان پرونده خود را با استفاده از ویزا بولتن پیگیری کنند و برنامه زمانبندی منظم‌تری داشته باشند.

 

Read 9797 times Last modified on Thursday, 28 September 2023 09:06

نتایج لاتاری 2024 اعلام شد

زمان باقی مانده تا ثبت نام لاتاری 2025

32روز5ساعت12دقیقه9ثانیه

نظرات مشتریان حامی مهاجر