Rate this item

این روزها مطالب زیادی در مورد لاتاری می‌شنویم. تقریبا همه درباره آن حرف می‌زنند و در فضای وب محتواهای زیادی در این رابطه تولید شده است. به‌طوری که تشخیص درست و نادرست آنها بسیار دشوار است. اما می‌دانستید هر سال وزارت خارجه آمریکا دستورالعمل لاتاری را منتشر می‌کند؟ اتفاقا هدف از انتشار این دستورالعمل رفع شبهات و پاسخ به سوالات متقاضیان است. اگر می‌خواهید قبل از ثبت‌نام، اطلاعات درستی درباره شرایط و بایدها و نبایدهای لاتاری بدانید، خواندن این دستورالعمل را به شما توصیه می‌کنیم.

دستورالعمل ثبت نام لاتاری 2025، چه زمانی منتشر می‌شود؟

دستورالعمل لاتاری معمولا یک هفته قبل از شروع ثبت‌نام، در سایت اصلی لاتاری منتشر می‌شود. باتوجه به اینکه زمان ثبت‌نام لاتاری2025 در تاریخ 4 اکتبر 2023 (12 مهر 1402) است، بنابراین تا این لحظه هنوز خبری از انتشار دستورالعمل جدید لاتاری نیست. در نتیجه تمامی اطلاعات این مقاله به کلیاتی اشاره دارد که معمولا در تمامی دستورالعمل‌ها تکرار می‌شود. بدیهی ست به محض انتشار دستورالعمل ثبت نام لاتاری 2025 شما را در جریان آخرین به روز رسانی‌ها قرار می‌دهیم.

دستورالعمل لاتاری 2024 چه تفاوتی با دستورالعمل سال‌های قبل داشت؟

آنچه که در دستورالعمل سال گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفت، حذف الزام داشتن پاسپورت در زمان ثبت‌نام است. علی‌رغم اینکه در سال‌های گذشته، پاسپورت جزو مدارک لازم برای ثبت نام لاتاری بود اما در سال 2024 افراد بدون پاسپورت هم می‌توانستند ثبت‌نام خود را نهایی کنند. هنوز نمی‌دانیم آیا این بند در دستورالعمل ثبت‌نام لاتاری 2025 نیز تکرار می‌شود یا خیر؟ فعلا برای مطمئن شدن از این موضوع راهی جز صبر کردن تا زمان انتشار آن نداریم.

دستورالعمل لاتاری دارای چه اطلاعاتی است؟

دستورالعمل ثبت‌نام لاتاری هر ساله دارای سه بخش است. بخش اول به واجدین شرایط ثبت‌نام لاتاری و مدارک مورد نیاز می‌پردازد. دومین بخش به زمان، مراحل و نحوه تکمیل فرم لاتاری اختصاص دارد. البته ما در مقاله‌ای جداگانه، گام به گام ثبت‌نام در سایت اصلی ثبت‌نام لاتاری را توضیح داده‌ایم. در نهایت، سومین بخش دستورالعمل به شرایط برندگان لاتاری، مراحل و هزینه دریافت ویزا اشاره دارد.

بخش اول: افراد واجد شرایط برای شرکت در قرعه‌کشی لاتاری

حتما شنیده‌اید که هیچ محدودیتی برای شرکت در قرعه‌کشی لاتاری وجود ندارد. اما در دستورالعملی که هر ساله منتشر می‌شود به دو شرط الزامی و مهم اشاره شده است:

  • کشور محل تولد
  • مدرک تحصیلی

برای ثبت‌نام لاتاری بایستی محل تولدتان در کشوری باشد که نرخ مهاجرت کمی به آمریکا دارد. اگر محل تولد و محل اقامت‌تان متفاوت باشد، تاثیری در شرایط‌تان نخواهد داشت. چراکه ملاک تعیین کننده فقط کشور محل تولد‌تان است. کسانی که متولد یکی از کشورهای جدول زیر باشند، باز هم می‌توانند در لاتاری شرکت کنند. البته اگر محل تولد حداقل یکی از والدین، جزء مناطق مجاز باشد .

جدول زیر فهرست کشورهای غیرمجاز برای شرکت در لاتاری را نمایش می‌دهد:

 

کانادا

بریتانیا (به جز ایرلند شمالی)

مکزیک

برزیل

بنگلادش

هند

هندوراس

هائیتی

السالوادور

جمهوری دومینیکن

فیلیپین

پاکستان

نیجریه

جامائیکا

ویتنام

ونزوئلا

کره جنوبی

کلمبیا

چین

 

 

دومین شرط مهم برای ثبت‌نام لاتاری، مدرک تحصیلی است. حداقل میزان تحصیلات برای شرکت در قرعه‌کشی لاتاری است. بنابراین افراد فاقد حداقل مدرک تحصیلی مجاز به ثبت‌نام لاتاری نیستند. البته یک استثناء هم وجود دارد و آن اینکه امکان استفاده از سابقه شغلی برای ثبت نام لاتاری وجود دارد. اگر تاریخ سابقه کار مربوط به پنج سال گذشته باشد و کمتر از 2 سال نباشد.

بخش دوم: نحوه ثبت‌نام در سایت اصلی لاتاری

مطابق دستورالعمل لاتاری، ثبت‌نام تنها از طریق سایتdvprogram.state.gov  امکان‌پذیر است. بنابراین هیچ فرایند کاغذی در این مورد وجود ندارد و مورد قبول وزارت خارجه آمریکا نیست. علاوه‌بر این، تمامی فرایند ثبت‌نام رایگان است فقط لازم است قبل از شروع مرورگرهای خود را آپدیت کنید.

یک اسکرین شات از صفحه فرم ثبت‌نام داشته باشید. چراکه تمامی داده‌های ثبت شده شما در زمان اعلام نتایج و یا دریافت ویزای لاتاری مورد نیاز است. بعد از ثبت نهایی فرم ثبت‌نام لاتاری، یک کد پیگیری برای شما صادر می‌شود. کد پیگیری را نزد خود حفظ کنید چراکه در زمان اعلام نتایج حتما به آن نیاز خواهید داشت.

در ادامه دستورالعمل لاتاری به مراحل تکمیل فرم ثبت‌نام پرداخته شده است. مهمترین نکته‌ای که بایستی در نظر داشته باشید این است که هیچ هشداری درصورت ورود اطلاعات اشتباه به کاربر داده نمی‌شود. بنابراین اطلاعات اشتباه، ثبت خواهد شد و از چرخه رقابت حذف می‌شود. همچنین از زمان ورود به فرم ثبت‌نام تا تکمیل نهایی همه فیلدهای آن، تنها 60 دقیقه فرصت دارید. اگر برای تکمیل فرم بیشتر از 60 دقیقه زمان صرف کنید از صفحه ثبت‌نام خارج شده و بایستی مراحل مجددا تکرار کنید. علاوه‌بر این، امکانی برای ذخیره فرم و تکمیل آن در زمان دیگر ندارید.

ما در مقاله‌ای جداگانه به نحوه پر کردن فرم ثبت‌نامک پرداخته‌ایم، می‌توانید آن را مطالعه کنید.

بخش سوم: اعلام نتایج لاتاری و نحوه دریافت ویزا

بخش سوم دستورالعمل لاتاری به برندگان ویزا اختصاص دارد. مطابق با این دستورالعمل ثبت‌نام لاتاری کاملا رایگان است اما تمامی فرایند دریافت ویزا برای برندگان مشمول هزینه خواهد بود. این هزینه‌ها شامل هزینه درخواست ویزا و هزینه مصاحبه با مامور کنسولگری آمریکا است.

بسیاری این تصور را دارند که برندگان لاتاری خدمات استثنایی از دولت آمریکا دریافت خواهند کرد. اما اینگونه نیست. هیچ خدماتی مانند پرداخت هزینه بلیط هواپیما، خدمات درمانی و تامین هزینه‌های عمومی به دارندگان ویزای لاتاری تعلق نمی‌گیرد. همچنین دارندگان ویزای لاتاری بایستی ثابت کنند که تمکن مالی کافی برای تامین نیازهای اساسی خود در ایالات متحده آمریکا را دارند.

 
Read 6195 times Last modified on Saturday, 30 September 2023 11:13

نتایج لاتاری 2024 اعلام شد

زمان باقی مانده تا ثبت نام لاتاری 2025

32روز5ساعت12دقیقه9ثانیه

نظرات مشتریان حامی مهاجر