Rate this item

می‌دانستید که در ثبت‌نام لاتاری لیستی به نام کشورهای غیرمجاز وجود دارد؟ نگران نباشید، ایران و افغانستان سالهاست جزو این لیست نیستند. اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم هر سال قبل از شروع ثبت‌نام لاتاری نگاهی به آن بیندازید. چون تغییراتی در آن به وجود می‌آید. در نوشته زیر نگاهی انداخته‌ایم به لیست کشورهای مجاز و غیر مجاز برای شرکت در برنامه قرعه‌کشی لاتاری و سهمیه هرکدام از کشورها را بررسی کرده‌ایم.

ملاک شرکت در لاتاری2025؛ کشور محل تولد یا تابعیت؟

اولین و مهمترین ملاک واجد شرایط بودن یک فرد برای شرکت در لاتاری، کشور محل تولد است. بنابراین کسانی‌که کشور محل تولدشان در لیست غیرمجاز قرار دارد، از ثبت‌نام محروم هستند. اگر می‌خواهید بدانید سایر ملاک‌های شرکت در این قرعه‌کشی چیست، پیشنهاد می‌کنیم مقاله شرایط ثبت نام لاتاری را مطالعه کنید. 

برخی گمان می‌کنند چون پاسپورت کشور غیرمجاز برای شرکت در لاتاری را دارند، مجاز به ثبت‌نام نیستند. اما این تصور درست نیست. بسیاری از ایرانیان مهاجر همچنان می‌توانند در لاتاری شرکت کنند. چون همانطور که گفتیم معیار اصلی کشور محل تولد است. بنابراین ایرانیان هر جای دنیا که باشند مشکلی بابت ثبت‌نام لاتاری ندارند.

اگر کشور محل تولد در لیست غیرمجاز باشد، چه راهکارهایی برای شرکت در لاتاری داریم؟

اما تکلیف ایرانیان متولد شده در یکی از کشورهای غیرمجاز برای شرکت در لاتاری چیست؟ آیا راهی وجود دارد که شانس خود را در این قرعه‌کشی امتحان کنند؟ پاسخ این سوالات، بله است. اینجا دو راهکار را پیشنهاد می‌دهیم:

  • راهکار اول:

آیا همسر شما بومی کشوری است که نرخ پایینی در مهاجرت به آمریکا دارد؟ اگر پاسخ بله است، می‌توانید از طریق همسرتان اقدام کنید. مشروط بر اینکه همسرتان به‌عنوان فرد اصلی ثبت‌نام کند و اطلاعات شما در فرم زیرمجموعه او ثبت شود. همچنین بایستی همزمان وارد خاک ایالات متحده آمریکا شوید. البته توجه داشته باشید، اگر از تاریخ ازدواج‌تان کمتر از دو سال می‌گذرد بایستی به افسر پرونده مهاجرتی خود ثابت کنید که بخاطر لاتاری  ازدواج نکرده‌اید.

برای مطالعه بیشتر مقاله ازدواج و طلاق در لاتاری را مطاله کنید.

  • راهکار دوم:

آیا والدین‌تان متولد کشوری هستند که در لیست مجاز لاتاری آمریکا قرار دارد؟ اگر پاسخ به این سوال نیز بله است، می‌توانید از طریق کشور محل تولد یکی از والدین خود درخواست دهید. البته اگر کمتر از 21 سال سن دارید و مجرد هستید.

سهم ایران در لاتاری 2025 چقدر است؟

لاتاری آمریکا با هدف تنوع نژادی برگزار می‌شود. هر ساله در این قرعه‌کشی، 55000 هزار ویزای لاتاری به شرکت کنندگان تعلق می‌گیرد. این در حالیست که بیش از 12 میلیون نفر در سراسر جهان در این قرعه‌کشی جهانی شرکت می‌کنند.

خبر خوب اینکه ایران و افغانستان همیشه بیشترین سهم را در قرعه‌کشی لاتاری دارند. این رقم چیزی در حدود 3000 تا 3800 ویزای لاتاری است. درحالی‌که حتی برای کشورهای اروپایی چنین میزان سهمی وجود ندارد. مثلا کشور آلمان تقریبا 700 سهمیه دارد یا کشور ایتالیا کمتر از 200 ویزای لاتاری برای شهروندان آن صادر می‌شود.

چه کشورهایی برای شرکت در قرعه‌کشی لاتاری 2025 غیرمجاز هستند؟

آمار مهاجرین، معیار تعیین‌کننده لیست کشورهای غیرمجاز برای شرکت در لاتاری است. درواقع کشورهایی که به‌طور تاریخی آمار مهاجرتی بالایی به آمریکا دارند، واجد شرایط ثبت‌نام نیستند. چون همانطور که گفتیم هدف از قرعه‌کشی لاتاری حفظ تنوع نژادی در کشور آمریکا است.

خوشبختانه بسیاری از کشورهای دنیا مجاز به ثبت‌نام لاتاری هستند. خصوصا ایران و افغانستان که هر ساله پای ثابت این قرعه‌کشی بوده‌اند. تنها متولدین برخی کشورها واجد شرایط شرکت در لاتاری نیستند. بنابراین ذکر نام کشورهای غیرمجاز منطقی‌تر خواهد بود.

وزارت امور خارجه آمریکا هر ساله با توجه به میزان مهاجران خارجی، لیست کشورهایی که مجاز به شرکت در لاتاری هستند را تغییر میدهد. مطابق با دستورالعمل لاتاری 2025 کشورهایی که مجاز به ثبت نام نیستند، شامل موارد زیر است:

بنگلادش

مکزیک

نیجریه

برزیل

جامائیکا

پاکستان

کانادا

هند

فیلیپین

چین

هائیتی

کره جنوبی

کلمبیا

گواتمالا

انگلستان

جمهوری دومینیکن

السالوادور

ویتنام

 

همانطور که مشاهده می‌کنید، متولید 18 کشور واجد شرایط شرکت در لاتاری نیستند. سایر کشورهایی که نام آنها ذکر نشده است ممنوعیتی برای ثبت نام در لاتاری 2025 ندارند.

 

آیا ممکن است ایرانیان از شرکت در لاتاری منع شوند؟

در شرایط فعلی چنین چیزی دور از انتظار است. چون با توجه به اینکه آمریکا در ایران سفارت ندارد و روابط دیپلماتیک گسترده‌ای بین این دو کشور برقرار نیست، در 5 سال گذشته تعداد ویزاهای صادر شده برای ایرانیان بسیار کم بوده است. بنابراین انتظار می‌رود تا سالهای آینده نیز ایرانیان مجاز به شرکت در لاتاری باشند.

Read 4508 times Last modified on Tuesday, 10 October 2023 08:19

نتایج لاتاری 2024 اعلام شد

زمان باقی مانده تا ثبت نام لاتاری 2025

32روز5ساعت12دقیقه9ثانیه

نظرات مشتریان حامی مهاجر