Rate this item

در این مطلب به معادل سازی نظام تحصیلی دو کشور ایران و آمریکا پرداخته شده است. همچنین تلاش شده تا به مدت زمان تحصیل، تفاوت و شباهت های این دو نظام تحصیلی پرداخته شود.

مقاطع تحصیلی ابتدایی در ایران و آمریکا

با آخرین تغییرات اعمال شده در نظام تحصیلی ایران که از سال 92 آغاز گردیده است، دانش آموزان از سن 6 سالگی وارد پایه اول ابتدایی شده و پس از سپری کردن 6 پایه تحصیلی، مقطع ابتدایی را به اتمام می رسانند.

 در کشور آمریکا نیز دانش آموزان از سن 6 سالگی وارد مقطع ابتدایی (elementary  یا primary) می شوند و با سپری کردن 5  پایه تحصیلی این دوره را به پایان می رسانند. 

بنابراین مقطع ابتدایی در کشور ایران تا پایه 6ام و در کشور آمریکا تا پایه 5ام است.

مقاطع تحصیلی متوسطه در ایران و آمریکا

در کشور ایران دانش آموزان پس از اتمام مقطع ابتدایی وارد مقطع متوسطه اول ( راهنمایی) شده که از پایه هفتم آغاز و در پایه نهم به پایان می رسد. بعد از سپری کردن این دوره دانش آموزان وارد مقطع متوسطه دوم ( دبیرستان) خواهند شد که  پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم را در بر میگیرد.

در آمریکا نیز دانش آموزان پس از اتمام مقطع ابتدایی (elementary) وارد مقطع متوسطه (Secondary) می شوند. دوره متوسطه خود نیز به دو بخش middle school (معادل با مقطع راهنمایی) و high school (معادل با دبیرستان) تقسیم می شود. در دوره middle school دانش آموزان سه پایه تحصیلی ششم، هفتم و هشتم را سپری می کنند و پس اتمام آن پایه های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم را در مقطع high school به پایان رسانده و قادر خواهند بود تا مدرک دیپلم خود را اخذ نمایند.

مدارس آمریکا در ماه آگوست یا اوایل سپتامبر آغاز شده و تا اواخر ماه می ادامه خواهد داشت.

مقطع کارشناسی در ایران و آمریکا

در کشور ایران مقطع کارشناسی خود به دو بخش کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته (ویژه دانشجویان کاردانی) تقسیم می شود. به طور معمول دانشجویان کارشناسی پیوسته پس از 4 سال تحصیل و سپری کردن حدود 140 واحد درسی می توانند مدرک لیسانس خود را اخذ کنند.

 در سیستم آموزشی آمریکا دانشجویان کارشناسی پیوسته (undergraduate program) با سپری کردن 4 سال تحصیلی و در طی 8 ترم قادر خواهند بود تا مدرک لیسانس خود (bachelor’s degree) را اخذ نمایند. در کشور آمریکا دانشجویان  کالج (شبیه به دوره کاردانی) نیز با سپری کردن 2 الی 4 سال می توانند مدرک کاردانی (Associate’s degree) را دریافت کنند.

مقطع کارشناسی ارشد در ایران و آمریکا

در کشور ایران دانشجویان کارشناسی ارشد با گذراندن  32 واحد درسی می توانند به مدرک فوق لیسانس دست یابند.

در آمریکا دانشجویان کارشاسی ارشد (معادل با post graduate) نیز با سپری کردن 30 الی 33 واحد تحصیلی قادر هستند تا مدرک فوق لیسانس (master’s degree)  خود را دریافت کنند.

مقطع دکتری در ایران و آمریکا

در ایران جهت دریافت مدرک دکتری گذراندن 36 واحد درسی  که نیمی از آن شامل کلاس های حضوری و نیم دیگر جهت آماده سازی پروژه یا تز دکتری می شود لازم است و چیزی حدود 4 الی 6 سال زمان می برد.

در دانشگاه های آمریکا به طور میانگین جهت دریافت مدرک دکتری (phd) 4 سال تحصیلی لازم است که این زمان برای دانشجویان بین المللی بیشتر نیز می باشد.

مقایسه اجمالی مدارک تحصیلی ایران و آمریکا

در جدول زیر چکیده ای از مطالب فوق ذکر شده است.

معادل مدرک در ایران

معادل مدرک در آمریکا

پیش دانشگاهی

دیپلم (Diploma)

کاردانی

Associate’s degree

کارشناسی

Undergraduate’s degree  یا bachelor’s degree

کارشناسی ارشد

graduate’s degree یا master’s degree

دکتری / پزشک عمومی

PhD

پزشک متخصص

Postdoc

Read 8546 times Last modified on Tuesday, 12 May 2020 16:21

نتایج لاتاری 2024 اعلام شد

زمان باقی مانده تا ثبت نام لاتاری 2025

32روز5ساعت12دقیقه9ثانیه

نظرات مشتریان حامی مهاجر