این مورد را ارزیابی کنید

موضوع فرمان ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا که باعناوینی همچون Travel Ban یا فرمان بن ترامپ یا بن سوم شناخته میشود مربوط به تمام انواع ویزاهای آمریکا برای کسانی است که محل تولد آنها ایران میباشد. البته سه نوع ویزای FMJ در این ابلاغ وجود ندارند یعنی ویزاهای تحصیلی FMJ بدون هیچ ممنوعیتی در حال صدور است. اما سایر ویزاهای آمریکا قبل از صدور برای ایرانیان باید از یک فیلتر تحت عنوان معافیت از ابلاغ ریاست جمعوری 9645 عبور کنند.

دلیل صدور فرمان ممنوعیت بن سوم ترامپ

رئیس جمهور ترامپ دلیل این ابلاغ را به دلیل حفظ مردم و سرزمینش عنوان کرد و قبل از ابلاغ از ایران خواسته بود تا اطلاعات مسافران ایرانی که قصد سفر به آمریکا دارند را به سفارت های آمریکایی بدهد. بدیهی است که با وجود عدم همکاری دیپلماسی ایران و آمریکا، این درخواست معقول نبود و ایران نیز به آن اهمیتی نداد. لذا این فرمان ممنوعیت تهیه و ابلاغ شد.

البته پیش از ابلاغ 9645 دو دستور اجرایی دیگر نیز برای ممنوعیت ورود اتباع ایرانی به آمریکا صادر شده بود که توصیه میکنم حتما مقاله تاریخچه بن ترامپ یا Travel Ban را در این وب سایت مطالعه کنید. در متن این ابلاغ که در سایت کاخ سفید آمریکا نیز در دسترس است آمده است که برای ورود ایرانیان به آمریکا نباید ویزا صادر شود مگر اینکه آن ایرانی از این فرمان معاف باشد. ضمنا این معافیت به صورت گروهی اختصاص نمیابد و برای هر مسافر ایرانی به صورت فردی بررسی و در صورت لزوم صادر خواهد شد.

دقت کنید که هر ابلاغی در آمریکا یک معافیت هم دارد. در این ابلاغ 9 مثال از معافیت را بصورت شفاف مطرح کرده است که سه مورد آن برای ایرانیان قابل درخواست است.

شرایط دریافت معافیت ابلاغ 9645 ترامپ

 • اگر هریک از والدین یا فرزند یا همسر شما به هر نوع ویزایی در آمریکا حضور داشته باشند شما از ابلاغ ریاست جمهوری 9645 معاف هستید.
 • اگر شما اقامت دائم کانادا دارید از ابلاغ ریاست جمهوری 9645 یا همان فرمان ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا معاف هستید.
 • اگر قبلا در آمریکا حضور داشتید و مثلا شرکتی ثبت کرده بودید یا وابستگی اینچنینی به آمریکا دارید نیز از ابلاغ Travel Ban معاف هستید.

شش مثال دیگر از معافیت وجود دارد که عموما ایرانیان مشمول آنها نمیباشند.

در حال حاضر برای کسانی که شرایط معافیت ندارند سه راه وجود دارد

 • ارائه پیشنهاد شغلی معتبر از یک شرکت آمریکایی
  باید از یک شرکت آمریکایی معتبر، یک پیشنهاد شغلی دریافت کنید. این Job Offer کلید معافیت شما از ابلاغ ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود. این کار را خودتان باید انجام دهید. هرگز برای Job Offer پول نپردازید.
 • حضور یکی از بستگان درجه یک در آمریکا در زمان مصاحبه
  اگر بتوانید همسر یا فرزند یا یکی از والدین تان را به هر نوع ویزایی غیر از ویزای توریستی به آمریکا بفرستید و در زمان مصاحبه به حضور ایشان در آمریکا استناد کنید، شما از ابلاغ ریاست جمهوری معاف خواهید بود.
 • مصاحبه در USCIS به جای سفارت
  اگر بتوانید تا قبل از وقت مصاحبه، خودتان را با هر نوع ویزایی به آمریکا برسانید، شما از ابلاغ معاف شده اید و مصاحبه در اداره مهاجرت انجام خواهید داد و به جای ویزا به صورت یکضرب گرین کارت دریافت میکنید.

پکیج درخواست معافیت

پکیج درخواست معافیت یا waiver application package یک بسته مدارک به همراه یک درخواست تخصصی است که اگر شرایط دریافت معافیت را داشته باشید، از افسر کنسولی میخواد شمارا از این فرمان معاف بداند. افسر حق دارد این درخواست را بگیرد یا از گرفتن آن امتناع کند. به هر حال تصمیم نهایی در واشنگتون در مورد معافیت شما اخذ خواهد شد. برای تهیه درخواست معافیت از ابلاغ ریاست جمهوری ترامپ میتوانید از خدمات گروه شرکت های حامی مهاجر استفاده کنید.

نتیجه گیری

 • اگر ویزای درخواست شما از نوع ویزاهای خانوادگی آمریکا، سرمایه گزاری در آمریکا، ویزای ازدواج آمریکا میباشد، نگران تراول بن ترامپ نباشید، برای محکم کاری یک درخواست معافیت همراه خودتان به سفارت ببرید و با آرامش منتظر دریافت ویزا باشید.
 • اگر ویزای درخواست شما از نوع ویزای تحصیلی آمریکا میباشد، اصلا در لیست ممنوعیت قرار ندارید و اصلا نگران تراول بن ترامپ نباشید.
 • اگر ویزای درخواست شما از نوع ویزاهای توریستی، ویزای لاتاری و سایر انواع ویزای آمریکا است، به فکر ایجاد شرایط معافیت باشید.
خواندن 13626 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 24 ارديبهشت 1399 ساعت 11:53

نتایج لاتاری 2022 اعلام شد

زمان باقی مانده تا ثبت نام لاتاری 2023

165روز5ساعت12دقیقه9ثانیه

نظرات مشتریان حامی مهاجر